Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina NEWS: Wernisaż wystawy

NEWS FROM http://www.filharmonia.lodz.pl OFFICIAL FEED CHANNEL OF 'Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina'

Wernisaż wystawy


Przed koncertem 19 stycznia, o g. 18.00 na foyer, II piętro odbędzie się wernisaż dwóch wystaw, a raczej jednej w dwóch „aktach”, pod współnym tytułem PROCES. Akt 1 to kolejna wystawa z cyklu „Nowa przestrzeń” – tym razem ekspozycja prac studentów, absolwentów i doktorantów Pracowni Ubioru 241 Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Akt 2 to indywidualna wystawa prof. ASP Sylwii Romeckiej-Dymek, która jest jednocześnie kuratorką PROCESU. Obie ekspozycje można będzie oglądać do 18 lutego.

Odsłona wystawy PROCES przebiega w dwóch aktach. Każdy z nich w bardziej lub mniej dosłowny sposób interpretuje proces twórczy, a dokładnie proces powstawania ubioru, począwszy od wczesnych etapów poznawczych, analitycznych, interpretacyjnych i badawczych, poprzez poszukiwanie rozwiązań technicznych, technologicznych, formalnych, konstrukcyjnych, aż do pełnej wizualizacji i realizacji zrodzonego w wyobraźni artysty projektu ubioru. Akt I ujawnia różne koncepcje ubiorów, w kontekście tematycznych odniesień i źródeł inspiracji, będących szczerym zapisem sformalizowanych treści pewnego przekazu, emocjonalnych odczuć, estetycznych wyobrażeń, oryginalnych i innowacyjnych rozwiązań projektowych. Prezentowane w tej części prace wykonane zostały przez studentów, dyplomantów i doktorantów prof. ASP Sylwii Romeckiej-Dymek, są efektem zrealizowanych pod jej kierunkiem ćwiczeń projektowych, podjętych zadań i  analiz badawczych. Akt II odsłania kulisy twórczości projektowej Sylwii Romeckiej-Dymek, począwszy od jej wczesnych działań twórczych związanych z projektowaniem ubioru, poprzez działalność kuratorską i organizacyjną (krajowe i międzynarodowe projekty artystyczne), aż do najbardziej aktualnych prac.

Proces przywołany w tytule wystawy, odgrywa niezwykle znamienną rolę – mówi prof. Romecka-Dymek. Świadomość jego obecności jest bardzo ważna, tak samo jak istota jego występowania w tworzeniu się dzieła, wszelkiego formatu. Proces rozumiany może być tutaj dwojako – jako ciąg następujących po sobie zdarzeń, niezbędnych w realizacji podjętego zadania  swego rodzaju konsekwencja wykonanych działań. Może także symbolizować ewolucję w przyjętym postępowaniu, czy prowadzonym badaniu, wiązać się z rozwojem wcześniejszych czynności. W każdym jednak przypadku odwołuje się do niepodważalnej symbiozy i zależności sztuk czystych oraz nieczystych, gdzie te pierwsze stanowią źródło odniesień i bazę dla wszelkich starań, podejmowanych już w zakresie tych drugich, czyli projektowych właśnie.

 

 

 

 

plakat-proces-www.jpg

 

Data aktualności: 2018-01-11 | 11 Styczeń 2018

ACTION!

    YOUR PROJECTS SUBMITED TO THIS INSTITUTION:
    NOTHING WAS SENT YOU NEED TO CREATE ANY PROJECT FIRST

    CREATE